ОГЛАСИ

Тевдовски: Општините имаат неплатени обврски од 4,6 милијарди денари, најмногу има Охрид

Вести | Охрид | 21.07.2017 07:00Посети : 1240

Општините имаат неплатени обврски од 4,6 милијарди денари при што најголеми неплатени обврски имаат Охрид, Тетово и Карпош. Министерот за финансии посочи дека во оваа сума недостига општина Гостивар, бидејќи не доставила информации до Министерството. Локалните претпријатија основани од општините имаат неплатени обврски од 2,5 милијарди денари, а највисоки обврски имаат во Куманово, Охрид и во градот Скопје. 

Тевдовски изјави дека Министерството за финансии договара со Светска банка проект за справување со овие обврски и развивање механизми за нивно спречување во иднина. 


Тој соопшти дека вкупно 360 милиони евра се неплатените обврски на државните институции заклучно со 31 мај 2017 година, Најголеми се обврските кај буџетските институции и јавните претпријатија основани од државата.


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833