ОГЛАСИ

Силен земјотрес во Егејското море – голема материјална штета и загинати

Вести | Свет | 21.07.2017 09:56Посети : 6838

Рано утрово во Егејското море, во близина на популарните грчки и турски туристички дестинации, бил почувствуван силен земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала.На грчкиот остров Кос според наводите на локалните власти најмалку две лица загинале, а околу 100 биле повредени, пренесе агенцијата Ројтерс. Од спротивната страна во турскиот туристички центар Бодрум околу 70 повредени лица биле хоспитализирани. Земјотресот се случил околу 1:30 часот и бил на длабочина од 10 километри.
Грчките власти на островот Кос испратиле хеликоптери за да можат повредените да бидат пренесени на поголемиот остров Родос.


Во Турција локалните власти го предупредија населението дека е можно да следуваат помали потреси со информација дека земјотресот не предизвикал поголема материјална штета. На овој земјотрес му претходеше силниот земјотрес во турското летувалиште Марамарис со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот се случил синоќа во 22:21 часот.


OhridNews


Макфакс

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833