ОГЛАСИ

Започна најновото издание „На зајдисонце“ во Трпејца

Вести | Охрид | 21.07.2017 10:14Посети : 1261

Со изложба на слики од Наташа Попоска – Карче и настап на саксофонистот Горан Папаз, вчеравечер во Трпејца беше отворено шестото издание на манофестацијата  „На зајдисонце“.Организаторите во наредните осум дена најавија богати содржини, кои се очекува да бидат посетени од страна на голем број граѓани и туристи.Во име на општина Охрид присутните ги поздрави заменик градоначалникот, Ангел Јанев.


- Честопати велам дека Охрид го има „Охридско лето“, додека пак Трпејца го има „Трпејчко лето“. Не е лесно да се организира една вакво културно лето. Затоа што вашето лето е многу повеќе од манифестација, ова е семејство, дружење, забава, школа, учење, ова е љубов. Чест и задоволство ми е да ве поздравам од мое име, од името на градоначалникот на Општина Охрид Никола Бакрачески и од името на градскиот совет, рече Јанев.
Вечерта, со својот настап ја збогати охридскиот саксафонист, Горан Папаз, кој изведуваше свои авторски, преработка на домашни и странски хитови.


Денес на програмата е концертот на учениците од ОМУ „Методи Патче“ и презентација на природното богатство што го нуди Националниот парк „Галичица“.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833