ОГЛАСИ

Владата подготвена да го преземе управувањето со колекторот во Охрид

Вести | Охрид | 21.07.2017 13:07Посети : 5570

Премиерот Зоран Заев вчера доцна попладне имал одделни повеќечасовни средби со в.д. градоначалникот на Општина Струга, Мустафа Забзуни, и со градоначалникот на Општина Охрид, Никола Бакрачески, во придружба на нивните најблиски соработници. На средбите, присуствуваше и министерот за финансии Драган Тевдовски.На средбата се разгледувале опциите како да се решат состојбите на двете општини кои години наназад се соочуваат со наследени долгови. Премиерот изразил подготвеност овие проблеми да се решат за кратко време за да можат општините, со цел во иднина без финансиски хипотеки да ги спроведуваат развојните политики за кои и двата града имаат сериозни потенцијали.


Заев исто така ја најавил подготвеноста на Владата управувањето на колекторот за прочистување на Охридското Езеро да биде изземено од надлежноста на општините бидејки, како што нагласил, грижата за ова природно богатство заштитено со УНЕСКО повеќе не смее да биде препуштена на ризиците од загадување. Покрај тоа, едно такво решение ќе го олесни работењето на општините Струга и Охрид. Премиерот соопштил дека ќе биде подготвен детален проект за негова реконструкција и доградба за трајна заштита на водите на Охридското Езеро.


Градоначалникот на Охрид, Бакрачевски, изразувајќи ја својата благодарност за поддршката, замолил за помош од Владата за регионалната депонија за отпад, прашање за кое е била заинтересирана и општинската делегација од Струга. Заев рекол дека ова прашање е од врвен приоритет и е од интерес на граѓаните најавувајќи први интервентни и краткорочни мерки како прва фаза од трајното решавање на овој проблем за кој Владата интензивно барала најдобра солуција не само за Охрид и Струга туку за сите плански региони.


OhridNews
Макфакс

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833