ОГЛАСИ

Вечерва почнува 29-та „Поетска ноќ во Велестово“

Вести | Охрид | 21.07.2017 16:33Посети : 541

Со џез концерт на бендот Караванија и претставување на поетскиот портрет на поетот Ристо Василевски, вечерва, во 21 часот, ќе биде отворена 29-та „Поетска ноќ во Велестово“. Како што истакна иницијаторот на манифестацијата, поетот Славе Ѓорго Димоски, „Поетска ноќ во Велестово“, беше и остана оригинална по својот концепт, како ретка манифестација која се посветува на творештвото на еден поет.


- Секоја година се претставува еден македонски поет, годинава тоа е македонскиот поет кој живее во Србија, Ристо Василески, чија поезија всушност е мост меѓу српската и македонската литература. Исклучително поетско име кое е афирмирано не само во Србија и Македонија, туку и пошироко, рече Ѓорго Димоски.- Поетската ноќ во Велстово е една од двете или три најважни точки на претставувањето на современата македонска поезија. Чест ми е што годинава ќе биде претставена мојата поезија, при што ќе присуствуваат истакнати бугарски поети и поети од други земји, изјави Василевски.


Во рамки на отворањето на манифестацијата, присутните ќе имаат можност да ги видат и делата на познатиот академскиот сликар, Емил Шулајковски.


Во сабота, 22-ри јули е предвидено гостување во отвореното студио во Арт поинт Гумно во Слоештица каде што ќе се чита поезија, а манифестацијата завршува во недела 23-ти јули, со промоција на книгата „16 бугарски поети“ и настап на гостите од Р. Бугарија Владимир Левчев, Аксинија Михајлова, Роман Кисјов, Ани и Илков и Поли Муканова.

Во рамки на манифестацијата, а во соработка со издавачката куќа ПНВ Публикации и МАНУ на 28 јули ќе се одржи промоција на проект книгата „Извештаи на Рисот“ од Славе Ѓорѓо Димоски и Сергеј Андреевски. Исто така во соработка со издавачката куќа ПНВ Публикации во текот на летото во Охрид ќе бидат организирани и промоции на делата „Доилката“ од Лилјана Пандева и „Ништо не е недостижно“ од Зоран Јакимоски.


OhridNews 


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833