ОГЛАСИ

Отварајте нови, но одржувајте ги и постоечките детски игралишта

Вести | Охрид | 23.07.2017 16:06Посети : 2304

Родители упатуваат нов апел до надлежните за санирање на реквизитите во детското игралиште кај каналот Студенчишта, кое и покрај новоотворените, останува едно од најпосетените во градот.Со оглед на добрата локација, покрај пешачката патека кон Горица, ова детско катче, секојдневно го посетуваат голем број деца. Но, дел од реквизитите и понатаму се оштетени и небезбедни за користење.- За поздрав е тоа што се отвараат нови детски игралишта, но мора да се одржуваат и постоечките. Ги посетуваат деца и не смее да се дозволи нивната безбедност да биде доведена во прашање. Неодамна детенце се исече на една од лизгалките кои се скршени. Бесцелно е да се отвара ново детско игралиште, старите да се занемаруваат, па повторно на едно место да има преголем број деца, што повторно не е безбедно за нив. Ако игралиштетео не може да се одржува, тогаш нека се стави клуч на врата, велат родителите.

Со најголемо оштетување е една од поинтересните лизгалки за децата, а небезбедни се и останатите делови од искршените реквизити. Додека пак постојната вртелешка најголем дел од времето е оштетена и неисправна, но и покрај тоа децата ја користат.


Т.К. 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833