ОГЛАСИ

Романот „Кукла од марципан" од Мухарем Баздуљ издаден на македонски јазик

Живот | Книга | 30.07.2017 07:00Посети : 1891

Романот „Кукла од марципан" од Мухарем Баздуљ кој годинава влезе во најтесниот избор за наградата на белградски НИН, излезе на македонски јазик во превод на Ристо Лазаров и во издание на „Везилка 2011".


Романот, кој наиде на извонреден одѕив кај читачката публика, кус по обем, е приказна за животот на чешката филмска дива Лида Барова (1914-2000), која по триесетите години па се до неговата смрт била љубовница на Јосеф Гебелс. Романот делува како документарна, но белетрозирана приказна за познатата глумица. Создадена е атмосфера на фин разговор со читателот, разговор каков што би се водел на гости, во некој салон или напросто - во кафуле со пријателите. Баш како чоколатце од марципан што го поделуваш со пријателот пиејќи кафе. Издавачот очекува дека оваа книга и во Македонија ќе предизвика голем интерес.


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 583 гласови (31%)

Не - 1306 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833