ОГЛАСИ

Пад на Македонија за една позиција на ФИФА рејтинг листата

Спорт | Македонија | 11.08.2017 08:15Посети : 215

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ја објави најновата ранг-листа на фудбалските репрезентации, на која Македонија назадуваше за една позиција и се наоѓа на 135. место.Пред Македонија, благодарение на сензационалниот триумф над Унгарија пред два месеца, се наоѓа селекцијата на Андора (129.). Од европските селекции, Македонија е подобро рангирана само од Луксембург, Молдавија, Косово, Малта, Лихтенштајн, со кои „црвено-жолтите“ се во иста квалификациска група, односно Сан Марино и Гибралтар.

Другите противници во квалификациската група за пласман на СП во Русија ги задржаа позициите од претходното рангирање: Шпанија (11), Италија (12), Албанија (63), Израел (70).

Промени на ФИФА-листата има на врвот, каде што по еден месец се врати Бразил, пред Германија и Аргентина. Зад најдобрите три се Швајцарија и Полска, што е најдобар рејтинг на овие земји во репрезентативната историја.


OhridNews

© 2017 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали е потребно формирање специјална служба - полиција за борба против загадувачите на животната средина?

Да

Не

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа

Гласај

Да - 429 гласови (40%)

Не - 91 гласови (8%)

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа - 564 гласови (52%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833