ОГЛАСИ

Расте бројот на починати деца во болница во Индија

Вести | Свет | 12.08.2017 23:52Посети : 492

Бројот на децета кои изминатите неколку дена починаа во една болница во северната индиска држава Утар Прадеш, поради енцефалитис и проблеми со испораката на кислород, се искачи на 60, јавува „Макфакс“ повикувајќи се на светските агенции.Властите соопштија дека стравуваат дека бројот на починати би можел да се зголеми, пренесува АФП. Отворена е истрага, а родителите на децата тврдат дека причина за смртта е недостиг од кислород. Локалниот надлежен претставник за здравство Р.С.Шукла, ги негира обвинувањата на локалните медиуми, според кои, недостигот на кислород е причина за смртта на децата, до што дошло откако приватниот доставувач на кислород, престанал да испорачува кислород поради неплатени болнички сметки, пренесува Ројтерс. 


Меѓу починатите деца е и едно бебе, но и деца до 12 години. Шукла изјавил дека барем десет деца починале поради енцефалитис, болест што предизвикува воспаление на мозокот, додека останатите деца починале поради “проблеми со испораката“ на кислород, без при тоа да даде повеќе информации.


OhridNews
извор: „Макфакс“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1198 гласови (88%)

Не - 156 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833