ОГЛАСИ

Пренесувањето на црна материја и енергија останало речиси непроменето од големата експлозија досега

Занимливости | Свет | 13.08.2017 07:00Посети : 1586

Според научниците, сега има приближно исто количество на црна материја во вселената колку што претпоставуваат дека имало после големата експлозија. Ова откритие е резултат на научен труд изработен од страна на повеќе од 400 светски научници. Според нив, ова истражување е најпрецизно досега во овие размери на универзумот. Овие мерења им даваат подобра претстава на научниците за менувањето на спроведувањето на црната материја со текот на времето.Ова истражување е важно за идната „Еуклид“ мисија на Европската Вселенска Агенција, како и за идните мисии на НАСА. Мерењата се направени со сателитот Планк кој ја мери радијацијата останата од големата експлозија. Информациите од сателитот им помогнале на научниците да добијат општа претстава за пренесувањето на црната материја во минатото. Сателитот Планк може да испитува светлина во универзумот која потекнува 400,000 години после големата експлозија.

Споредбените мерења кои биле употребени во ова истражување се многу понови, што им дава добра претстава на научниците за значењето на пренесувањето на црната материја во универзумот. Овие мерења се совпаднале со историските мерења на сателитот Планк. Според нив, универзумот е составен од само 5% нормална материја, 25% црна материја, а останатите 70% се црна енергија.


Овие мерења кои се исклучително прецизни ќе може да се користат за идни истражувања.


A.M.


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1158 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833