ОГЛАСИ

Александар Маленко: Сонот ни се оствари, атакуваме на целта

Спорт | Охрид | 13.08.2017 08:15Посети : 3229

Идејата на група ентузијасти која тлее(ше) две децении и сонот на охриѓани за пливачки маратон со светска и олимписка иднина се оствари, откако во Охрид се организираше маратон на 10 километри.Златните одличја заминаа кај бугарските пливачи Венцислав Ајдарски во машка и Василики Кадоглу женска конкуренција, но и почестите за организаторите кои без грешка го спроведоа маратонот.

- Искрено јас сум презадоволен од маратонот, кој помина прво во најдобар ред во однос на здравјето на пливачите и во нашата задача-организацијата. Датумот на одржување на маратонот не го одрабавме случајно, 12 август е денот на младите во светот. Сонот на охриѓани за организација на маратон со олимписки и светски предзнак се оствари, но ова е само почеток, бидејќи нашата цел е Охрид да добие квалификациски циклус за пливачки Мундијал или пак Олимпијада. Годинава бевме во фокусот на ФИНА и се надевам на позитивна оценка која ќе ни даде поголем елан и обврска за маратоните кои доаѓаат. Јавно сакам да им се заблогадарам на сите чинители кои ни помогнаа да го организираме маратонот и да се претставиме во најдобро светло. - изјави Александар Маленко.Најдобри на првото издание на Олимпискиот пливачки маратон беа Венцислав Ајдарски и Василики Кадоглу од Бугарија.


Мх.П.

© 2017 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали е потребно формирање специјална служба - полиција за борба против загадувачите на животната средина?

Да

Не

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа

Гласај

Да - 361 гласови (39%)

Не - 74 гласови (8%)

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа - 482 гласови (53%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833