ОГЛАСИ

Прекрасни фотографии на Охридското астрономско друштво од метеорскиот дожд над Галичица

Занимливости | Охрид | 14.08.2017 15:56Посети : 4427

Членовите на Охридското астрономско друштво, изминатиот викенд од планината Галичица го набљудуваа метеорскиот дожд, таканаречен Персеиди, кој оваа година поради силната светлина од полната месечина беше помалку воочлив, однсно јасно се гледаа само поголемите метеори.членовите на Охридското астрономско друштво


- Го набљудувавме небото над Охрид од националниот парк Галичица на 11,12 и 13 август вечерта пред да изгрее месечината, во правец на галаксиите Млечен пат и Андромеда. - истакнаа членовите на Охридско астрономско друштво, кои направија прекрасни фотографии од метеорскиот дожд.


Млечниот пат и метеор над Галичица


Метеорскиот дожд Персеиди се јавува кога Земјата минува низ орбитата на Свивт- Татловата комета, која нашата планета ја пресекува секоја година во август.


OhridNews
фото: Стојан Стојаноски

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 583 гласови (31%)

Не - 1305 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833