ОГЛАСИ

„Одминато време“-Нов наслов во македонската книжевна ризница

Живот | Книга | 27.08.2017 10:33Посети : 1399

Во издание на НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид од печат излезе стихозбирката „Одминато време“ од Наум Трајчески, кој претходно има издадено уште неколку книги со проза и поезија. Писателот Трајчески е роден во Издеглавје, село во општината Дебарца, но од 1977 година постојано живее и работи во Австралија. Напуштањето на родниот крај и животот во туѓина се присутни како тема и во неговото творештво.Во предговорот кон најновата книга од Трајчески, писателот Тоде Илиевски пишува: „Во неа можат да се препознаат знаци на изминатите творечки периоди на нашиот писател, односно присутни се темите кои му станаа омилени на Трајчески: напуштањето на родниот крај (татковината), животот во новата средина (втората татковина) и сонот за враќањето во родниот крај. Значи сретнуваме теми, кои се видливо надополнети со неколку нови, меѓу нив и љубовта и минливоста на животот.“


Покрај Илиевски, во уредувањето на книгата учествуваше уште Мишо Јузмески кој воедно се погрижи и за изгледот на корицата. Наскоро книгата ќе биде претставена пред пошироката читателска публика.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Кој е дострелот на македонската ракометна репрезентација на ЕП во Хрватска?

Разигрување во четвртфиналната група

Полуфинале

Финале

Гласај

Разигрување во четвртфиналната група - 22 гласови (21%)

Полуфинале - 54 гласови (51%)

Финале - 30 гласови (28%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833