ОГЛАСИ

По 70000 километри поминати околу планетата светската порака за мир пристигна во Охрид

Вести | Охрид | 05.09.2017 11:48Посети : 3076

Светскиот амбасадор на мирот познат по тоа што патува со велосипед, Зелеј Јожеф, во својата богата биографија ги додаде нашиот град Охрид и Република Македонија. Унгарецот од 2014 година до сега со пораката за мир во светот има поминато 70 илјади километри, а има посетено 5 континенти и дури 74 држави.
Годинешната тура со велосипед започна од Ниш, Србија, продолжи низ Приштина, Косово, Валона, Албанија, по што Јожеф го посети Охрид каде  во име на почесниот конзул проф. д-р Марјан Бојаџиев беше примен од охридскиот бизнисмен и домаќин на средбата Ѓоко Јанев.
- На овој чекор се нафатив исклучиво за да ја пренесам пораката за мир во светот. Читајќи и учејки историја како млад многу ме трогна ''патот на смрта'' на унгарските војници во Првата светска војна. Човечките загуби во Првата и Втората светска војна никогаш да не се повторат. Сакам јавно да им искажам благодарност на унгарскиот конзулат и на домаќините во Охрид кои ми приредија изненадувачки топол пречек. - рече Зелеј Јожеф.
Тој додаде дека со секоја негова нова тура отвора и книга во која се потпишуваат луѓето на својот матичен јазик во земјите во кои минува со велосипедот.- Книгите во кои се потпишуваат луѓето во земјите во кои поминувам ми даваат голема надеж за животот на Земјата. Кога имам повеќе време ги читам коментарите и пораките и секогаш се навраќам на моите патувања, рече Јожеф.Следната дестинација на Зелеј Јожеф ќе биде Сардинија во Италија, каде ќе положи цвеќе и ќе постави статуа во чест на загинатите унгарски борци во Првата светска војна.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Кој е дострелот на македонската ракометна репрезентација на ЕП во Хрватска?

Разигрување во четвртфиналната група

Полуфинале

Финале

Гласај

Разигрување во четвртфиналната група - 22 гласови (21%)

Полуфинале - 54 гласови (51%)

Финале - 30 гласови (28%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833