ОГЛАСИ

Направен првиот чекор за прогласување на Чинарот за споменик на природата

Вести | Охрид | 12.09.2017 15:58Посети : 1566

Без расправа советот на општина Охрид, на денешната седница, ја прифати предлог одлуката за потребата од прогласување на стариот Чинар (платанус ориенталис) на плоштадот „Чинар“ како „споменик на природата“ и усвојување на елаборатот за валоризација, санација и ревитализација на чинарот. Согласно елаборатот кој го изготви Друштвото за еколошки консалтинг Деконс Ема од Скопје во рамки на проектот на Одделението за заштита и влијание врз животната средина при општина Охрид, единаесет века стариот чинар во центарот на Охрид, ќе биде ревитализиран и соодветно заштитен.Како што информираа од Деконс Ема, ќе се изврши валоризација на степенот на загрозеност на стеблото, ќе се подготви програма за негова заштита која ќе има за цел да се испита она што е направено претходно како заштита, ќе се изврши подготовка на нова подлога за заштита на дрвото на годишно ниво, долгорочно и стабилизација на крошната. Во елаборатот за валоризација содржана е и програма за одржување на Чинарот и долгорочна заштита, за што од општинскиот буџет треба да бидат обезбедени околу 15000 евра годишно.


Процедурата на прогласување на Чинарот за споменик на природата започнува со одлуката на советот, која треба да биде проследена до министерството за животна средина каде со акт ќе се изврши прогласувањето на споменик на природата.


Во иднина слична постапка ќе има и за другите чинари во Охрид, како и и на познатиот кочеџик кај црквата Св. Богородица Перивлепта.


OhridNews© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833