ОГЛАСИ

Народен театар Охрид со претставата „Аналфабет“ гостува на Интернационалниот фестивал „Јоаким Осоговски“

Култура | Охрид | 12.09.2017 18:10Посети : 1344

Народниот театар Охрид со претставата „Аналфабет“, во четврток, 14ти септември, ќе гостува на седмииот по ред Интернационален театарски фестивал „Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка.„Аналфабет“ е комедија работена според делото на Бранислав Нушиќ, а режијата е на Ѓорѓи Ризески. Претставата извонредно беше примена од охридската публика, а на фестивалот „Гола месечина“ во Скопје се закити со „Гран При“ награда.Во претставата играат: Горан Стојаноски - Максим Благадуша, Никола Тодороски - Митре П. Клатипатлак, Стрезо Стаматовски - Румен Вујаклија, Елизабета Стефановска - Магдалена Лапајкоска – Дупева. Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев.


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 533 гласови (31%)

Не - 1174 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833