ОГЛАСИ

„Фармацевтите“ лесен залак за „црвено црните“ во Супер купот

Спорт | Македонија | 12.09.2017 20:52Посети : 522

Вардар го освои и петтиот трофеј годинава и повторно се запиша во историјата на македонскиот ракомет како победник на првиот Суперкуп на Македонија. Во натпреварот кој е најава за почетокот на сезоната во домашното првенство Вардар со 30-25 (19-12) го победи Еурофарм Работник.Годинава Вардар прво триумфира во регионалната СЕХА-лига, потоа во домашниот куп, во ЕХФ-лигата на шампионите и домашното првенство комплетирајќи ја најплодната клупска сезона во историјата.

Вардар настапи и Супер Глоуб во Катар (неофицијалното клупско светско првенство) каде што го освои третото место.

Фаворитската улога Вардар против Еурофарм Работник ја оправда дури и со комбиниран тим, дури и со многуте измени во седморката и играњето на оние што што поретко влегуваат во игра.

Вардар настапи без Страхиња Милиќ, Лука Циндриќ, Игор Карачиќ, Вуко Борозан, кои поради правилото на ограничување на бројот на странски ракометари останаа на трибините заедно со Владо Недановски.

Затоа голманот Даниел Ѓорѓески доби доверба да брани цел натпревар, а во второто полувреме тоа го добија и Тоше Ончев и Мартин Поповски.

По пауза од неколку натпревари, во екипата се врати Рожерио Мораеш.

Шишкарев, Кристопанс и Канељас со по четири гола беа најефикасни во редовите на актуелниот европски првак.


ОhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1154 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833