ОГЛАСИ

Каков гаф на Русија, споменикот на Калашников со германска пушка!

Вести | Свет | 22.09.2017 22:26Посети : 1460

Споменикот на Михаил Калашников, творецот на светската позната пушка АК-47, откриен во Москва, треба да се смени бидејќи оружјето што се прикажува на статуата е всушност огнено оружје создадено од германско потекло, јави Би-би-си, пренесува “Макфакс'“. Споменикот на Михаил Калашников оваа недела беше отворен со големи почести од страна на владини претставници и членови на Руската православна црква. 


Но, експертите за оружје велат дека цртежот врз основа на статуата ја покажува пушката СтГ 44 што ја користеле нацистите за време на Втората светска војна.

Тие велат дека ова сега ќе биде коригирано.

„Грешката е направена од скулпторот, а тој веќе ја расклопува оваа плоча”, изјави извршниот директор на Руското воено историско друштво, Владислав Кононов.

Беше побарано споменик од 7,5 метри, што ќе го покажува Калашников како држи АК-47 во неговите раце.

Серија модифицирани АК пушки се гравирани на метална плоча врз основа на статуата, вклучувајќи го и погрешниот цртеж.

Рускиот историчар за оружје Јуриј Пашолок беше првиот што ја истакна грешката, а неколку експерти подоцна го потврдија истото.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1199 гласови (88%)

Не - 156 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833