ОГЛАСИ

Најголемиот дијамант ископан во последните 100 години продаден 53 милиони долари

Занимливости | Свет | 26.09.2017 21:25Посети : 1271

Најголемиот дијамант пронајден во последните 100 години, со големина на тениско топче, е продаден 53 милиони долариm пренесува „Макфакс“.Дијамантот од 1.109 карати, кој тежи речиси 220 грама, вчера ѝ го продаде канадската компанија „Лукара“ на луксузната британска златарница „Граф дајмондс“.

Дијамантот наречен „Леседи ла рона“, што значи „Наше светло“ е ископан од рудник во Боцвана во 2015 година.

Тоа е најголем дијамант од 1905 година. Тогаш во Јужна Африка беше ископан дијамантот „Кулинан“ од 3.106 карати, кој потоа бил исечен на помали дијаманти, од кои некои се наоѓаат на круните на британското кралско семејство.


OhridNews
извор: „Макфакс“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1203 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833