ОГЛАСИ

Народен театар Охрид на турнеа низ Македонија

Култура | Охрид | 03.10.2017 11:25Посети : 528

Во наредните неколку денови, Народниот Театар од Охрид со претставата “Аналфабет” гостува на неколку фестивали во неколку градови во Македонија.Вечерва ансамблот на театарот гостува во Куманово на јубилејниот дваесети Интернационален фестивал “Денови на комедија”, кој е во организација на центарот за култура “Трајко Прокопиев” од Куманово.


Мини турнејата продолжува наредниот ден во Виница на деветтиот фестивал на хумор и сатира “Ин Виница Веритас”, кој се одржува во центарот за култура “Тошо Арсов”. И овој фестивал е од меѓународен карактер. 


Во четврток претставата “Аналфабет” ќе се одигра и во Радовиш во центарот за култура “Ацо Караманов” 


Претставата “Аналфабет” е во режија на Ѓорѓи Ризески, а играат актерите Горан Стојаноски, Стрезо Стаматовски, Никола Тодороски и Елизабета Стефановска. Автор на комедијата е Бранислав Нушиќ.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1153 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833