ОГЛАСИ

Серена Вилијамс ќе ја брани титулата на Австралија опен

Спорт | Свет | 10.10.2017 13:09Посети : 225

Најдобрата тенисерка на сите времиња, Серена Вилијамс, ќе настапи на првиот гренд слем во новата сезона, Отвореното првенство на Австралија, објави директорот на турнирот, Крег Тили.Серена минатата година ја освои титулата во Мелбурн, а потоа поради бременоста ја заврши сезоната. Во септември таа го роди своето првото дете, ќерката Олимпија Алексис Оханијан, а потоа ги започна подготовките за новата сезона.

„Таа има посебна врска со Австралија опен. Сака да се врати во 2018 и да ја брани титулата. Има уште неколку месеци до почетокот на турнирот и од неа зависи колку ќе биде подготвена“, рекол Тили, пренесува „Макфакс“.

Директорот на турнирот потврдил дека ќе настапи и Енди Мареј откако поради повреда на колкот сезоната ја заврши во август.

Австралија опен за 2018 го зголеми наградниот фонд 10 отсто, што значи дека победниците во машка и женска конкуренција ќе добијат по четири милиони австралиски долари (2,4 милиона фунти).


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1277 гласови (89%)

Не - 165 гласови (11%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833