ОГЛАСИ

СП: Португалија со директен лет за Русија ! (видео)

Спорт | Свет | 10.10.2017 22:51Посети : 363

Европскиот шампион, Португалија обезбеди директен пласман на Мундијалот во Русија, откако во директна пресметка ја совлада репрезентација Швајцарија со 2-0.„Европските бразилци“ пред своите гледачи не дозволија изненадување или расипување на забавата и ја решија Швајцарија во одлучувачкиот натпревар.


 Португалија после триумфот се изнедначи со Швајцарија на табелата, но гол разлика е на нивна страна и ќе играат на Мундијалот следната година.

Разочарување е неуспехот на Холандија која сигурно нема да биде дел од светскиот собир и елиминацијата на Босна и Херцеговина која имаше се во свои раце на два меча пред крајот на квалификациите.


Бараж мечевите за пласман на СП ќе се играат во ноември месец. 


Резултати:

Група А: Франција - Белорусија 2-1, Луксембург - Бугарија 1-1, Холандија - Шведска 2-0.

Табела: Франција 23, Шведска 19, Холандија 19, Бугарија 13, Луксембург 6, Белорусија 5.


Група Б: Унгарија - Фарски Острови 1-0, Латвија - Андора 4-0, Португалија - Швајцарија 2-0.

Табела: Португалија 27, Швајцарија 27, Унгарија 13, Фарски Острови 9, Латвија 7, Андора 4.


Група Х: Белгија - Кипар 4-0, Естонија - БиХ 1-2, Грција - Гибралтар 4-0.

Табела: Белгија 28, Грција 19, БиХ 17, Естонија 11, Кипар 10, Гибралтар 0.


OhridNews 

© 2017 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали во екот на сезоната во Охрид треба да се одржуваат настани на отворено кои траат до доцна во ноќта?

Да

Не

Треба да постојат исклучоци, според строги правила

Гласај

Да - 1254 гласови (37%)

Не - 845 гласови (25%)

Треба да постојат исклучоци, според строги правила - 1263 гласови (38%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833