ОГЛАСИ

СП: Чиле извиси, магичниот Меси човек на одлука за Аргентина ! (видео)

Спорт | Свет | 11.10.2017 07:33Посети : 1162

Светското првенство во Русија ќе биде збогатено со Лионел Меси и останатите репрезентативци од Аргентина, откако „гаучосите“ го фатија последниот воз за директен пласман, додека од трката во Јужна Америка отпадна Чиле. Пласман директен покрај Аргентина обезбедија Бразил, Уругвај и Колумбија, а преку бараж билет за СП ќе бара Перу.Аргентинците во последната рунда го совладаа Еквадор со 3-1 и стигнаа до потребната победа која живот им значеше. Сепак, мечот не започна така, откако домаќините поведоа со 1-0. Тогаш, на сцена стапи Лионел Меси кој со три голови го сврте резултатот во полза на својата земја и` и донесе значајна победа. „Гаучосите“ голема услуга добија од Бразил кој со 3-0 го совлада составот на Чиле. Селекцијата на Перу ремизираше со Колумбија и го обезбеди потребниот бод за освојување на петтата позиција која води во баражот.

Резултати: Бразил - Чиле 3-0, Еквадор - Аргентина 1-3, Парагвај - Венецуела 0-1, Перу - Колумбија 1-1, Уругвај - Боливија 4-2.

Табела: Бразил 41, Уругвај 31, Аргентина 28, Колумбија 27, Перу 26, Чиле 26, Парагвај 24, Еквадор 20, Боливија 14, Венецуела 12.


OhridNews

© 2017 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали е потребно формирање специјална служба - полиција за борба против загадувачите на животната средина?

Да

Не

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа

Гласај

Да - 361 гласови (39%)

Не - 74 гласови (8%)

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа - 482 гласови (53%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833