ОГЛАСИ

Вселенско летало пронашло докази за постоење на огромно езеро на Марс 

Занимливости | Свет | 11.10.2017 12:46Посети : 1436

Научниците користејќи вселенско летало на НАСА кое орбитира околу Марс, дошле до интересно откритие: древно исушено езерско корито кое некогаш имало 10 пати повеќе вода од Големите Езера во Америка заедно.Постои можност дека на оваа локација еволуирал живот пред милијарди години и можно е да има докази за тоа како настанал животот на нашата планета.  


Истражувањата покажале дека под басенот Ериданиа лежат огромни минерални резерви. Понатамошните анализи покажале дека тие минерали биле формирани со подводна вулканска активност. Милијарди години подоцна, тие се исчезнати и езерото е исушено, но минералните резерви се останати.


Постои можност во оваа средина да има живот, живи форми на кои им требаат само карпи, топлина и вода за да опстојат. Ова го прави басенот Ериданиа една од најважните области на Марс за потрага по живот. Доколку најдеме живот таму или барем траги од живот, тоа би ни дало добра претстава како изгледале првичните форми на живот на Земјата. Дури и да не најдеме живот, интересно е да се знае во какви услови се формирале првите живи форми, велат научниците.


А.М. 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1203 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833