ОГЛАСИ

Пораз на „галебите“ на стартот од сезоната во АБА лигата

Спорт | Охрид | 11.10.2017 19:09Посети : 824

Охридскиот кошаркарски клуб со пораз ги започна натпреварите во Втората АБА лига, откако изгуби од Борац Чачак 82-62 (14-21, 19-20, 18-20, 11-21) на домашен терен.„Галебите“ иако претрпа двоцифрен пораз скапо ја продадоа својата кожа во дебитито и го намачија еден од фаворитите за првата позиција да стигни до победа.Гостите носени од искуството подобро го отворија мечот и ја презедоа контролата. Ефикасниот почеток им донесе на „црвените“ позитива од плус седум по десет минути игра (21-14)Втората четвртина помина со изедначен тек. Охриѓани стигнаа до минус пет, а гостите со мини серија ја вратија предноста (41-33) на полувремето.На стартот од третиот квартал со серија 7-0 „галебите“ успеаја да намалат на минус еден (41-40). Гостите одговорија на исти начин и со десет поени во серија стигнаа до најубедлива предност 51-40.До крајот на третата четвртина кошаркарите на Борац Чачак ја задржаа предноста и со десет поени влегоа во последната четвртина.Во решавачките десет минути гостите ја дуплираа предноста и ја запишаа првата победа во АБА лигата со конечни 82-62.Со 21 поен Реми Бери беше најпрецизен во составот на АВ Охрид, додека ист број на поени постигна Марко Стојадиновиќ.Во следното коло „галебите“ гостуваат кај составот на Ловчен во Црна Гора.


OhridNews

© 2017 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали во екот на сезоната во Охрид треба да се одржуваат настани на отворено кои траат до доцна во ноќта?

Да

Не

Треба да постојат исклучоци, според строги правила

Гласај

Да - 1254 гласови (37%)

Не - 845 гласови (25%)

Треба да постојат исклучоци, според строги правила - 1264 гласови (38%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833