ОГЛАСИ

Ф1: Ферари го обвинува NGK

Спорт | Ф1 билтен | 12.10.2017 13:03Посети : 306

Италијанскиот тим само неколку минути пред стартот на трката „Сузука“ во Јапонија повторно имаше проблеми со моторот.


Себастијан Ветел доживеа пех пред самиот старт, кога тимот на механичари детектира проблем со свеќица на моторот. Тимот немаше време да направи замена, проба со нови сетирања но сепак сето тоа предизвика откажување на германецот само после неколку кругови.


Ферари свеќиците ги набавува баш од Јапонија каде има соработка со NGK компанијата чие седиште се наоѓа само на еден сат возење од патеката каде се случи дефектот.


“Сите беа сведоци на тоа што се случи. Дали може да се зборува за грешка на нашиот тим? Болидот е перфектен но некои компоненти на моторот можеби не` чинеа и  титула. Ќе поразговараме со NGK. Но сега мора да ја подигнеме главата и добро да  анализираме што се случи но факт е дека патуваме во Остин со големо заостанување позади Мерцедес.“ – разочарано изјави шефот на Ферари Маурицио Аривабене.


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1198 гласови (88%)

Не - 156 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833