ОГЛАСИ

Кривична пријава за првиот човек на ПСЖ

Спорт | Свет | 12.10.2017 17:14Посети : 359

Швајцарските обвинители потврдија дека отвориле истрага против Насер Ал-Хелаифи, катарскиот бизнисмен кој е претседател на францускиот прволигаш Пари Сен-Жермен.Ал-Хелаифи е еден од најодговорните луѓе во Организацискиот комитет на Светското првенство во Катар во 2022 година, а неодамна францускиот весник „Л’Екип“ го опиша како најмоќниот човек во светскиот фудбал откако ПСЖ го сруши рекордот во висина на исплатени пари за еден фудбалер, добивајќи го Нејмар од Барселона за фантастични 222 милиони евра. 


Швајцарскиот јавен обвинител (ОАГ) го поврзува Ал-Хелаифи со поранешниот генерален секретар на ФИФА, Французинот Жером Валке, кој во 2016 беше суспендиран поради корупција.

„Постојат сомнежи дека Жером Валке прифатил пари од бизнисмен од областа на спортот за да се добијат ТВ-правата за одредени земји на СП во 2018, 2022, 2026 и 2030 година, но и од Насер Ал-Хелаифи во врска со правата за СП во 2026 и 2030 година“, се вели во соопштението на обвинителството, пренесува „Макфакс“.


OhridNews

© 2017 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали е потребно формирање специјална служба - полиција за борба против загадувачите на животната средина?

Да

Не

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа

Гласај

Да - 361 гласови (39%)

Не - 74 гласови (8%)

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа - 482 гласови (53%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833