ОГЛАСИ

Маратонската прва рунда комплетирана во Првата лига

Спорт | Македонија | 12.10.2017 22:49Посети : 326

Со дуелот помеѓу актуелниот шампион МЗТ Скопје и освојувачот на трофејот во Купот на Македонија, Карпош Соколи се комплетираше првата рунда во македонската кошаркарска елита која траеше пет денови. „Соколите“ ги освоија бодовите од дербито победувајќи со минимални 85-83 и ја заокружија првата рунда која мина во знакот на гостите. На победи надвор од својата арена се израдуваа Работнички против Куманово, АВ Охрид во Струмица и Гостивар кај тимот на Фени Индустри. Домашната чест ја одбрани Пелистер кој пред своите гледачи славеше против составот на Шкупи.


Натпреварите во македонскиот шампионат продолжуваат викендов, односно во сабота кога се на програмата пет од шесте натпревари.

Резултати: Куманово - Работнички 88-91, Струмица - АВ Охрид 76-90, Кожув - Блокотехна 56-99, Пелистер - Шкупи 90-83, Фени Индустри - Гостивар 92-96, МЗТ Скопје - Карпош Соколи 83-85.

Двојки 2.рунда: Карпош Соколи - Струмица, Гостивар - Кожув, АВ Охрид - Куманово, Блокотехна - Пелистер, Работнички - Фени Индустри, Шкупи - МЗТ Скопје.


Фото: Архива
OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1277 гласови (89%)

Не - 165 гласови (11%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833