ОГЛАСИ

Обновено: СДСМ Охрид и официјално прогласи победа на локалните избори

Вести | Избори 2017 | 15.10.2017 22:54Посети : 7590

Изборниот штаб на кандидатот за градоначалник на Охрид од СДСМ и коалицијата, Јован Стојаноски, и официјално прогласи победа. Членовите и симпатизери на партијата слават низ улиците на Охрид и на градскиот плоштад, каде наскоро се очекува да се обрати победникот на овие локални избори, Јован Стојаноски.


Според информациите на изборниот штаб на СДСМ, од преброени 28.288 гласови или 83.5%, 15.562 гласачи или 55% својот глас го дале за кандидатот за градоначалник од СДСМ, Јован Стојаноски. Моменталната разлика во корист на СДСМ изнесува 4.211 гласови.Во однос на кандидатската листа за советници, од преброени 23.193 гласови или 68.5%, 10.511 гласачи или 45.3% својот глас го дале за листата од СДСМ.Моменталната разлика во корист на СДСМ изнесува 1.558 гласа.


Охриѓани се определија за Живот во Охрид за сите, ова значи победа за градоначалник во прв круг и мнозинство во советот, велат од изборниот штаб на СДСМ Охрид.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 4 гласови (15%)

Не - 22 гласови (85%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833