ОГЛАСИ

Ликовни дела на охриѓанецот Сашо Блажес ќе бидат изложени во Берлин

Култура | Свет | 24.10.2017 07:00Посети : 709

На 27-ми октомври во 20 часот во галеријата „Прима центар“ во Берлин, Германија, ќе биде отворена изложбата „Страст за носталгија“ на охридскиот ликовен уметник Сашо Блажес.На ова прво претставување на авторот пред берлинската публика ќе бидат изложени дела од неодамнешната изложба во галерија Робевци како и дел од најновото творештво заокружени со истиот наслов „Страст за носталгија“.


Куратор на изложбата е Маја Чанкуловска- Михајловска.


Сашо Блажес е роден во Охрид во 1980 година. До сега учествувал на 6 самостојни и на голем број групни изложби во земјава и светот.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 85 гласови (29%)

Не - 208 гласови (71%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833