ОГЛАСИ

Фудбалот го замени со пиво, скара и музика

Спорт | Свет | 16.11.2017 22:46Посети : 1024

Некогаш успешниот фудбалерот на Рома, Дани Освалдо пасијата кон фудбалот ја замени со пиво, скара и музика. Тој малку неочекувано од фудбалот се повлече минатата сезона на точно 30 години.Неговото повлекување со шок и неверување го прифатија пред се` аргентинските медиуми, бидејќи беше доведен како големо засилување во Бока Јуниорс, а како гром од ведро небо најави пензионирање.

Освалдо во интервју откри една интересна анегдота поврзана со сегашниот селектор на Аргентина, Хорхе Сампоили кога беше на чело на Севиља.

- Во декември минатата година ме контактираше Сампаоли и на телефон ми рече: Дани, не барам ништо од тебе, можиш да правиш што сакаш надвор од теренот, но ми треба напаѓач таков каков тебе. Јас не го откачив, туку му кажав дека се подготвувам за рок фестивалот и немам време за фудбал. Тој ми рече дека едноставно не смеам да го пропуштам фестивалот, бидејќи знае што значи за мене музиката и доброто друштво. - раскажа Освалдо.

Низ кариерата Освалдо во Серија А настапуваше за Лече, Болоња, Фиорентина, Јувентус и Интер, а кратки епизоди имаше во Еспањол и Саутемптон.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 566 гласови (31%)

Не - 1268 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833