ОГЛАСИ

Откриена нова егзопланета

Занимливости | Свет | 17.11.2017 00:17Посети : 683

"Ros 128b" е името на новата егзопланета на која е можно да има живот, соопшти Европската јужна опсерваторија. Таа од Земјата е одалечена 11 светлосни години.По големина "Ros 128b" е слична на нашата планета. Таму годината трае пократко од десет дена, бидејќи планетата се наоѓа блиску до својата ѕвезда и има кратка орбита, а се движи 20 пати отколку Земјата околу Сонцето. Според астрономите оваа планета има добри услови за живот. Иако е блиску до својата ѕвезда таа добива само 1,38 пати повеќе зрачење од неа во однос на Земјата, а астрономите проценуваат дека температурата на "Ros 128b" варира помеѓу -60 и 20 степени Целзиусови.


Едната страна од планета трајно е свртена кон матичната ѕвезда, а другата е во целосен мрак, поради што астрономите не се сигурни дали таква планета би можела да биде населена.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1162 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833