ОГЛАСИ

Јавна расправа по предлог - стратегијата во културата 2018-2022 во Охрид

Култура | Охрид | 22.11.2017 16:17Посети : 1035

Утре (четврток), во хотел „Нова Ривиера“ во Охрид во 12 часот ќе се одржи една од јавните расправи што во неколку градови во Македонија се организираат за нацрт-стратегијата за културен развој на Република Македонија за 2018-2022 година. Јавната дебата е во организација на граѓанското здружение „Јадро“ и Министерството за култура на Република Македонија, со поддршка од Фондацијата Отворено општество -Македонија.


Целта на овие дебати што се реализираат со локална поддршка од граѓанскиот сектор и од локалната самоуправа е децентрализација на расправата за стратегијата во културата за наредниот 5 годишен период, со што во дебатата се вклучуваат сите чинители во културата, од независната сцена и од институциите.


На дебатите учествуваат претставници од партнерската организација „Јадро“, претставници на локалната самоуправа и националните установи на културата, локалните партнери и граѓанскиот сектор, претставници на работната група за стратегијата и на Советот за култура, како и независни уметници и културни работници.


Јавната расправа со сите засегнати страни ќе се одвива до конечното усвојување на стратегијата на крајот од оваа година.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1161 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833