ОГЛАСИ

Што ќе се случи доколку еруптира супервулканот во САД?

Занимливости | Свет | 26.11.2017 07:00Посети : 2130

Супервулканот Јелоустоун кој се наоѓа под Америка може да еруптира со застрашувачка сила и наеднаш да исфрли 250 кубни милји вулкански карпи и пепел. Ерупцијата може да прекрие огромна површина од Америка со пепел, а можеби дури и да предизвика “вулканска зима“ на Земјата. Според НАСА, ерупциите на супервулканите се поголема закана за човештвото отколку било кој астероид. Но што всушност би се случило?Водачот на тимот научници на вулканската опсерваторија Јелоустоун, Д-р Мајкл Поланд, вели дека ерупцијата би исфрлила пепел и лава дури 16 милји во височина. Се шпекулира дека супервулканот во Јелоустоун ќе еруптира побрзо од очекуваното.


Поланд истакнува дека луѓето кои ќе бидат во околината на вулканот, дури и на стотици километри од него, ќе бидат во опасност. Но вистинската штета би се направила од вулканскиот прав кој ќе ги блокира патиштата, ќе ги онеспособи електричните мрежи и ќе уништи илјадници домови.


Градовите кои се во непосредна близина, како Солт Лејк Сити ќе бидат закопани под 1 метар пепел, а другите градови како Лос Анџелес ќе се соочат со 3цм дожд од пепел.


Сите авионски линии во Америка ќе бидат во прекин, а ефектите од “вулканската зима“ ќе бидат почувствувани ширум светот, со години, а можеби и децении.


Последната супер- ерупција во Јелоустоун се случила пред 631,000 години и Поланд нагласува дека не се очекува вулканот да еруптира сега. Тој истакна дека моментално поголемиот дел од магмата во Јелоустоун е делумно зацврстен.


А.М.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1158 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833