ОГЛАСИ

Мистерија на Меѓународната вселенска станица

Занимливости | Свет | 28.11.2017 07:00Посети : 2124

Научници го истражуваат потеклото на бактерии пронајдени на Меѓународната вселенска станица, за кои постои можност да не потекнуваат од Земјата. Ова тврдење го изнесе астронаутот Антон Шаплеров, пренесува „RT“. Тој истакнал дека на површината на Меѓународната станица пронајдени се бактерии чие потекло е непознато. Овие бактерии не биле на станицата при нејзиното лансирање.


-Тоа значи дека од некаде долетале. - изјавил рускиот астронаут, кој се подготвува за трета мисија на Меѓународната вселенска станица која орбитрира околу Земјата.Меѓународната вселенска станица


Шаплеров дoдал дека при експериментите „Тест“ и „Биориск“, на вселенската станица случајно биле донесени и микроорганизми од Земјата кои преживеале во услови на вакум на температура од -150 до +150 степени Целзиусови. Траги од бактерии на вселенската станица со потекло од Мадагаскар и Баренцовото Море исто така биле пронајдени при експериментот „Тест“ што се објаснува со феноменот „јоносферски лифт“ при што супстанци од површината на Земјата се качуваат во горните слоеви на атмосферата. Поради тоа научниците предлагаат горната граница на биосферата од сегашните 20 километри да се помести на 400 километри.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1157 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833