ОГЛАСИ

Ќе се укинува ограничувањето за продажба на алкохол

Вести | Македонија | 06.12.2017 14:22Посети : 1157

Министерството за економија во рок од два месеци до владата треба да достави Предлог за изменување на законот за трговија за укинување на времето за продажба на алкохол и укинување на ограничувањето, односно забраната на продажба на алкохол во киосци, за кои ќе се издава лиценца.


Ова доаѓа на иницијатива на бизнис секторот од посетените компании во рамки на проектот „Учиме од бизнис заедницата“, информира министерството за економија на 41-та седница на Владата, што се одржа денеска.


Со постоечкиот закон алкохол во продавниците на зима се продава до 19 часот, а во лето до 21, додека во киосците е забранета продажба на алкохол.


OhridNews


 


 


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1205 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833