ОГЛАСИ

АБА: „Галебите“ конкуретни едно полувреме во Сплит

Спорт | Охрид | 06.12.2017 19:43Посети : 274

Кошаркарите на АВ Охрид претрпеа нов пораз во регионалната Втора АБА лига, откако изгубија на гостувањето во Сплит од истоимената екипа со 92-73 (19-19, 25-18, 27-19, 21-17) во осмата рунда од шампионатот.„Галебите“ одиграа една добра четвртина во која имаа и водство. Домаќините во финишот стигнаа до егал (19-19) после десет минути игра.Во вториот период кошаркарите на Сплит се одлепија на шест поени (26-19), но охриѓани возвратија и не дозволија поголема негатива. Новата офанзива на домаќините пред крајот на полувреме им донесе водство од седум поени.Во третиот квартал домаќините го одлучија победникот, откако ја добија со 27-19 и стигнаа до двоцифрена предност на семафорот. „Галебите“ во последниот квартал немаа сила за нешто повеќе и мораа да им пружат рака на противниците.Со 21 поен најпрецизен во домашниот состав беше Павле Малинковиќ, додека кај охриѓани најефикасни беа Реми Бери со 26 и Емир Зимиќ со 23 кошеви.


OhridNews

© 2017 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали е потребно формирање специјална служба - полиција за борба против загадувачите на животната средина?

Да

Не

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа

Гласај

Да - 346 гласови (39%)

Не - 72 гласови (8%)

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа - 465 гласови (53%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833