ОГЛАСИ

Антонио Донески: Секој меч за нас во АБА лигата е големо искуство

Спорт | Охрид | 07.12.2017 08:15Посети : 286

Охридскиот кошаркарски клуб и по осум одиграни натпревари не знае за победа во Втората АБА лига. Осмиот пораз охриѓани го претрпеа на гостувањето во Сплит од истоимениот состав (92-73) и останаа на последната позиција од табелата.Поради повреди воопшто со охридската експедиција не отпатуваа Стево Глигоријевиќ и Слободан Михајлоски, додека бугарскиот интернационалец Станислас Цонков замина после спогодбено раскинување на договорот со „галебите“.


- Дадовме максимум иако игравме без три стандардни кошаркари. Ние сме млада екипа и за нас ова е големо искуство. Никогаш нема да се откажеме и на секој натпревар ќе одиме да се надигурваме. - изјави Антонио Донески. АВ Охрид статистички е рамо до рамо со противникот во односот на скоковите и асистенциите и шутевите за два поени, а далеку послаб имаат за три поени.

- Сплит беше поквалитетен тим и заслужено славеше. Останавме без тројца играчи и со ваков ростер не можам да им замерам на играчите. Одиграа добро. Рак-рана е нашиот шут за три поени, имавме 2 од 13. Тоа постојано ни се случува и тука треба да бараме решение. - додаде Петар Чочороски.

До следниот меч во Втората АБА лига со Босна Ројал, „галебите“ ќе ги одмерат силите со Работнички во Првата лига.


АБА: „Галебите“ конкуретни едно полувреме во Сплит


OhridNews

© 2017 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали е потребно формирање специјална служба - полиција за борба против загадувачите на животната средина?

Да

Не

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа

Гласај

Да - 346 гласови (39%)

Не - 72 гласови (8%)

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа - 468 гласови (53%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833