ОГЛАСИ

Без изненадувања и со очекуван епилог комплетирани 1/8 финалистите во ЛШ (видео)

Спорт | Свет | 06.12.2017 22:41Посети : 424

Без изненадувања и со очекуван епилог поминаа последните мечеви од шестата рунда во фазата по групи после кои се комплетираа осминафиналистите во Лигата на Шампиони.Фудбалерите на Ливерпул приредија голгетерско шоу на Енфилд победувајќи го Спартак Москва со 7-0, додека Севиља ремизираше 1-1 со Марибор во Словенија. Од оваа група Ливерпул и Севиља ќе презимат во ЛШ, а Спартак Москва ќе продолжи во Лигата на Европа.  Во Б групата Шахјтор го победи Манчестер Сити со 2-1 на домашен терен и го зграпчи второто место на табелата и го отпиша Наполи кој изгуби 2-1 на гостувањето кај Феенорд.

Од Ц групата Бешикташ и Порто обезбедија пласман во ТОП 16, а дебитантот Лајпциг од февруари месец ќе се натпреварува во Лигата на Европа.

Во Д групата Тотенхем и Реал Мадрид ги имаа осигураа првите две позиции, а „милионерите“ без победа на третата позиција ги завршија мечевите и образот ќе си го спасуваат во Лигата на Европа.

Резултати:

Група Е: Ливерпул - Спартак Москва 7-0, Марибор - Севиља 1-1

Табела: Ливерпул 12, Севиља 9, Спартак Москва 6, Марибор 2


Група Ф: Феенорд - Наполи 2-1, Шахјтор - Мен Сити 2-1

Табела: Мен Сити 15, Шахјтор 12, Наполи 6, Феенорд 3


Група Г: Лајпциг - Бешикташ 1-2, Порто - Монако 5-2

Табела: Бешикташ 14, Порто 10, Лајпциг 7, Монако 2


Група Х: Реал Мадрид - Борусија Дортмунд 3-2, Тотенхем - АПОЕЛ 3-0

Табела: Тотенхем 16, Реал Мадрид 13, Борусија Дортмунд 2, АПОЕЛ 2.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1205 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833