ОГЛАСИ

Промоција на книгата за градската фамилија Мишеви

Култура | Охрид | 08.12.2017 07:00Посети : 1430

На 9ти декември (сабота) со почеток во 17:00 часот во градската библиотека во Охрид ќе се одржи промоцијата на книгата првенец на охриѓанката Вера Митеска - „Охридската фамилија Мишеви“.


Се работи за збирка раскази, анекдоти и случки кои што авторката ги има собрано во текот на последните 15 години за фамилијата Мишеви и нивните сродни фамилии.


Збирката открива детали за тоа како изгледал животот во Охрид кон крајот на 19тиот век и почетокот на 20тиот. Oва мало патешествие во минатото открива многу за културното миле и социоекономскиот живот во градот.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 84 гласови (29%)

Не - 207 гласови (71%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833