ОГЛАСИ

Груевски се повлече, вонреден конгрес на ВМРО ДПМНЕ на 22 и 23 декември во Валандово

Вести | Македонија | 11.12.2017 00:04Посети : 1142

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница донел одлука на 22 и 23 декември во Валандово да се одржи 16-тиот вонреднот конгрес на партијата на кој ќе се избира нов претседател на партијата, откако неотповиклива оставка поднел лидерот Никола Груевски, јавува „Макфакс“.


Како што информираше генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски, Централниот комитет донел одлука и за бројот на делегати – 544, чии имиња по завршувањето на седницата беа објавени на веб-страницата на партијата.


Рокот за кандидатури е до 21 декември. Неофицијално, досега како кандидати за лидерската позиција во опозициската партија се посочуваат имињата на Христијан Мицкоски, Никола Попоски, Антонио Милошоски и Илија Димовски.


OhridNews
извор: „Макфакс“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2075 гласови (88%)

Не - 292 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833