ОГЛАСИ

„Извештаи на Рисот“ од Славе Ѓорѓо Димоски на српски јазик

Култура | Охрид | 17.12.2017 07:00Посети : 303

Во бројот 57-58 на списанието Монс Аурелус, што излегува во Смедрево, во превод на Ристо Василевски се појави дел од книгата на Славе Ѓорѓо Димоски „Извештаи на Рисот“. 


Академик Ристо Всилевски е осведочен поет и најзначајниот мост на македонската и српската литература и обратно кој повеќе децении упорно и успешно го гради и го оддржува со сјајни пребоди и препеви од двете литератури.


Осумнаесет оделни поеткси книги на Ѓорѓо се објавени на други јазици, а одделни песни и поетски циклуси преведени се на над триесет јазици. За неговата поезија напишана е едена есеистичка книга, а во Италија одбранет е магистерски труд.


За својата поезија повеќекратно е наградуван во земјава и странство.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Кој е дострелот на македонската ракометна репрезентација на ЕП во Хрватска?

Разигрување во четвртфиналната група

Полуфинале

Финале

Гласај

Разигрување во четвртфиналната група - 12 гласови (24%)

Полуфинале - 23 гласови (46%)

Финале - 15 гласови (30%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833