ОГЛАСИ

Книга за деца „Збороигри-2“ од Славе Ѓорѓо Димоски

Култура | Охрид | 20.12.2017 07:00Посети : 318

ПНВ Публикации ја објави книгата „Збороигри - 2“ од Славе Ѓорѓо Димоски која содржи четириесетина брзозборки.Книгата е наменета за деца од предшколска возраст како и за деца во првите години на образованието. Содржината на книгата пртставува вежби за убаво, течно и прецизно говорење кое се учи на таа возраст, како и гласови кои при учење на говорот потеко се изговаат.


Поделени се во четири циклуси: „Мали игри“, „Азбучни игри“, „Откачени игри“ и „Народни игри“. Книгата изобилува со тематски илустрации кои се дело на Јулијана Величковска.
Од издавачката куќа велат дека ова е прва книга од новата едиција „Бадем“, во чии рамки ќе се издаваат наслови наменети за деца и млади.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Кој е дострелот на македонската ракометна репрезентација на ЕП во Хрватска?

Разигрување во четвртфиналната група

Полуфинале

Финале

Гласај

Разигрување во четвртфиналната група - 11 гласови (22%)

Полуфинале - 23 гласови (47%)

Финале - 15 гласови (31%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833