ОГЛАСИ

Ким Јонг Ун: Нуклеарното копче е на мојата маса

Вести | Свет | 01.01.2018 14:06Посети : 551

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун изјави дека САД не можат да почнат војна против неговата земја сега кога Северна Кореја има нуклеарно оружје, со кое може да погоди било кој дел од американската територија, пренесе „Ројтерс“.„Целата американската територија е во опсегот на нашето нуклеарно вооружување, а копчето за негово активирање е секогаш на мојата маса. Тоа е реалност, а не закана“ изјави Ким за време на новогодишниот говор кој беше пренесуван на телевизија.

Тој нагласи дека Северна Кореја ќе го употреби нуклеарното оружје само ако нејзината безбедност биде загрозена.


OhridNews


Макфакс

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 92 гласови (30%)

Не - 215 гласови (70%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833