ОГЛАСИ

Ф1: Среќен роденден шампиону !

Спорт | Ф1 билтен | 03.01.2018 10:06Посети : 402

Пред 49 години, на овој ден,  во едно чевларско семејство (по дедо) се роди момче кое својот живот ќе го започне на картингот каде работеше татко му Ролф, а мајката Елизабет мораше да го носи јадењето баш таму. На тоа место беше предодредена почетната точка на неговата борба низ патеките на Фомула 1, на човекот кој денеска полни 49 години, кој и денеска се бори но овој пат за враќање во нормален живот, Михаел Шумахер.Да, Хурт Норт Рајн,  го доби најголемиот великан, седум-кратниот светски првак , кој не е  поинаку научен да живее освен да се пробива низ животот и професијата, а сега и за живот,  само со борба.


„Животот и професијата е борба. Човек мора стално да се бори дури и во моментот кога се чини дека нема да ја  оствари својата цел. И тогаш. Да. Борете се . Вие бидете со верба во Бога и борете се и кога осеќате потреба да се откажете и сами ќе се изненадите кога ќе излезете како победник во таа борба“


Михаел Шумахер


Дали со оваа своја изјава Михаел ја најави својата животна борба која  еве веќе четири години трае? Да се редат редови за неговата биографија е излишно. Не би трошеле сила за тоа затоа што на денешниов ден треба целата сила да ја носичиме кон Бога со молитва и надеж дека ќе  дојде денот кога тој во некое свое интервју ќе ни каже како се` се случи и што чувствуал за овие години додека е во кома.


Ohrid News му го честита 49-иот роденден на овој великан и ги упатува своите молитви и молби кон Бога да го врати воо нормален живот.


Среќен 49-ти роденден Михаел Шумахер.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2075 гласови (88%)

Не - 292 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833