ОГЛАСИ

Литургии за претстојните празници

Вести | Охрид | 03.01.2018 15:42Посети : 404

Од Дебарско кичевската епархија ги информираат верниците за распоредот на литургии по повод претстојните големи верски празници. На 5-ти јануари, петок, по повод празникот Св. Наум Охридски, со почеток во 8.45 часот ќе се одржи света архиерејска златоустова литургија во манастирот „Свети Наум Охридски“.


На 6-ти јануари, сабота, Бадник-Коледе, света златоустова литургија ќе има во сите парохиски цркви во Охрид со почеток во 8.30 часот.

На 7-ми јануари, недела, по повод Рождеството Христово-Божик света архиерејска василиева литургија ќе има во црквата „Св.Георги“ со почеток во 8.45 часот. Света василиева литургија ќе се служи и во сите парохиски цркви во Охрид со почеток во 08:30 часот. Во Плаошкиот манастир „Св.Климент и Св.Пантелејмон“ ќе има богослужба.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Кој е дострелот на македонската ракометна репрезентација на ЕП во Хрватска?

Разигрување во четвртфиналната група

Полуфинале

Финале

Гласај

Разигрување во четвртфиналната група - 36 гласови (19%)

Полуфинале - 96 гласови (50%)

Финале - 59 гласови (31%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833