ОГЛАСИ

Застапникот на Discovery и Eurosport: Исклучувањето на каналите е одлука на операторите

Вести | Македонија | 03.01.2018 16:21Посети : 1806

Застапникот на тв правата во Македонија на Discovery и Eurosport со писмо до гледачите кои ја следат тв програмата преку операторите Оне.Вип и Македонски Телеком.
Оттаму објаснуваат дека од 1-ви јануари, претплатниците на Оне.Вип и Македонски Телеком немаат пристап до каналите на Discovery со своите претставителни брендови како што се Discovery каналот, TLC, Investigation Discovery. Понатаму, Еуроспорт 1 и Еуроспорт 2 исто така не се повеќе достапни на гледачите на Оне.Вип и Македонски Телеком.- И покрај нашата отвореност и добра волја за преговори, мораме да признаеме дека сме изненадени и воедно разочарани, од фактот што двата оператори симултано ја донеле одлуката да ја прекинат нашата долготрајна соработка и воедно да ги лишат гледачите со драстичен и ограничен пристап, со остранување на глобално најгледаниот број 1 спортски канал, вели застапникот.

Македонските гледачи нема да имаат повеќе пристап на најголемите светски спортски настани кои се прикажуваа на Еуроспорт, како што е Бундес лига, следната сезона на Гранд Слем, првата од многуте Олимписки игри во февруари која е комплетно покриена од страна на спортските канали: Dicovery платформата прикажува одлични шоуа како што се: Running Wild with Bear Grylls, Wheeler Dealers, Gold Rush, како и шоута кои наскоро ќе се прикажуваат: Tesla's Death Ray: A Murder Declassified; TLC’s Cake Boss, Say Yes to the Dress, My Big Fat Fabulous Life.

- Ги охрабруваме нашите фанови да ги комуницираат своите ТВ провајдери и да ги изнесат своите желби да се вратат на емитување Discovery каналите, TLC, Investigation Discovery, Еуроспорт 1 како и Еусроспорт 2. Во меѓувреме ја продолжуваме нашата долга соработка со Телекабел како и остананати регионални оператори во Македонија, кои остануваат да го прикажуваат портфолиото на Discovery каналите на своите платформи, се наведува во дописот.


Се додава дека преносот во живо на Еуроспорт е достапен во секое време, на секое место на самата Eurosport Player платформа, на линкот www.eurosportplayer.com


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Кој е дострелот на македонската ракометна репрезентација на ЕП во Хрватска?

Разигрување во четвртфиналната група

Полуфинале

Финале

Гласај

Разигрување во четвртфиналната група - 11 гласови (22%)

Полуфинале - 23 гласови (47%)

Финале - 15 гласови (31%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833