ОГЛАСИ

Поплавени простории во струшкото училиште „Јосип Броз Тито“

Вести | Македонија | 03.01.2018 17:13Посети : 1357

Дел од просториите во струшкото основно училиште „Јосип Броз Тито“ се поплавени за време на новогодишните празници. Се утврдува дали некој ненамерно оставил отворени чешми во две простории или тоа било направено со одредена цел.
- Во петокот, последниот работен ден од 2017 целиот град немаше вода за пиење. Некој оставил чешми отворени во две училници па откако дошла вечерта водата, кога сите вработени беа дома, дошло до поплава. Штетата е направена и некој мора да сноси одговорност, вели директорката на ушилиштето, Билјана Пинтоска Беќароска. 
Водата низ училиштето течела три дена. Оштетени се дел од училниците, тавани, подови и инвентарот, кој е стар и не е обновен со години. Не е познато дали штетата од поплавата во училиштето ќе биде санирана до почетокот на второто полугодие.


OhridNews© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2075 гласови (88%)

Не - 292 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833