ОГЛАСИ

Започнува 13-то Европско првенство во ракомет во Хрватска

Спорт | Свет | 12.01.2018 09:13Посети : 679

Денеска со првите мечевите од фазата по групи започнува 13-то Европско првенство во машки ракомет кој до 28 јануари ќе се одржува во Хрватска. Шеснаесетте најдобри селекции од Европа земјата домаќин ќе ги пречека во четири градови Загреб, Сплит, Вараждин и Пореч.Репрезентациите учесници на ЕП поделени се во четири групи по четири селекции, а пласман во втората фаза обезбедуваат најдобрите три од секоја група. Потоа, се вкрстуваат по две групи и селекциите играат уште по три натпревари. Првите две селекции во групата од втората фаза одат во полуфиналето, додека останатите разигруваат за место погоре.

Титулата на овој евро-шампионат ја брани селекцијата на Германија која до тронот стигна на Европското првенство во Полска. Актуелниот првак воедно е еден од противниците на Македонија во третата група заедно со Словенија и Црна Гора. Првична цел на „црвено жолтите“ во четвртото учество по ред, петто а вкупно е пласман во втората фаза, за тоа неопходна една победа. Шансата сите ја гледаме во Црна Гора. Но, со тактичките замисли на селекторот Раул Гонзалез, желбата и мотивите на Кирил Лазаров за игра и поддршката од публиката Македонија може да се надигрува со било која репрезентација па макар тоа биле Европскиот шампион и носителот на бронзен медал од последниот Мундијал, Словенија.Околу фаворитите на континенталниот собир нема многу големи дилеми. За разлика од Светско на Европско првенство не можат да штедат силите и од првиот меч се почнува со јако темпо. Помеѓу фаворитите се одвојуваат Германија, Франција, Норвешка и домаќинот Хрватска.Мечевите започнуваат денеска, а на програмата се дуелите од А и Б групата.

Двојки:

Група А: Шведска - Исланд (18:15ч), Хрватска - Србија (20:30ч)

Група Б: Белорусија - Австрија (18:15ч), Франција - Норвешка (20:30ч).


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2075 гласови (88%)

Не - 292 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833