ОГЛАСИ

Хрватска ја сомле Србија на стартот од ЕП

Спорт | Свет | 12.01.2018 23:31Посети : 644

Селекцијата Хрватска која е домаќин на Европското првенство имаше фантастично интро победувајќи ја Србија со 32-22 (14-9) во мечот кој официјално означи почетот на 13-от континентален собир.Ракометарите на Србија повеќе од 20 минути беа рамноправен ривал и пружија солиден отпор. „Коцкастите“ со четири голови во серија обезбедија предност од пет голови на полувремето (14-9).


Во второто полувреме хрватите додадоа гас, србите немаа одговор за бедемот пред голот на Стевановиќ и Алиловиќ и домашните ракометари на задоволство од публиката славеше со 32-22.Најпрецизни во репрезентацијата на Хрватска беа Штрлек и Степанчиќ со шест голови, додека во селекцијата на Србија најефикасен беше Ненадиќ исто така со шест погодоци.

Резултати:

Група А: Шведска - Исланд 24-26, Хрватска - Србија 32-22

Табела: Хрватска 2, Исланд 2, Шведска 0, Србија 0.


Група Б: Белорусија - Австрија 27-26, Франција - Норвешка 32-31.

Табела: Франција 2, Белорусија 2, Норвешка 0, Австрија 0.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2075 гласови (88%)

Не - 292 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833